Canon
Canon EF-S18-55mm f/3.5-5.6 IS STM
📏 18-55mm 💡 f/3.5-5.6 🔌 Canon EF-S Mount 🔍 Zoom ⚖️ 205g 📷 IS
MSRP
$360
📖 Overview
The Canon EF-S 18-55mm f/3.5-5.6 IS STM is a compact and lightweight kit lens, often bundled with Canon's APS-C cameras, with 611 SampleShots. It's a decent walk-around lens for beginners, covering a useful focal range. Image quality is acceptable for casual use, but it's not a top performer.
📸 Browse 637 real-world sample photos taken with this lens by photographers worldwide on SampleShots.
📋 Specifications
| Focal Length | 18-55mm |
|---|---|
| Max Aperture | f/3.5-5.6 |
| Min Aperture | f/22-36 |
| Lens Type | Zoom |
| Mount | Canon EF-S |
| AF Motor | STM |
| Image Stabilization | Yes |
| Autofocus | Yes |
| Weather Sealed | No |
| Min Focus Distance | 25.0 cm |
| Max Magnification | 0.36x |
| Elements / Groups | 13 elements in 11 groups |
| Aperture Blades | 7 |
| Filter Diameter | 58mm |
| Weight | 205g |
| Dimensions | 69.0 x 75.2mm |
| Release Year | 2013 |
| MSRP | $360 |
🛒 Where to Buy the Canon EF-S18-55mm f/3.5-5.6 IS STM
Amazon
Search on Amazon →Adorama
Check Price →B&H Photo
Check Price →KEHUsed Gear
Buy Used →eBay
New & Used →MPBUsed Gear
Buy & Sell Used →Prices are accurate as of the last update. PhotoWorkout earns commissions from qualifying purchases through affiliate links.
🖼️ Sample Photos
Real-world photos taken with the Canon EF-S18-55mm f/3.5-5.6 IS STM, sourced from SampleShots.
📷 Compatible Cameras
Native Mount
Canon EOS Rebel T6i
Canon EOS Kiss X8i
Canon EOS 750D
Canon EOS 1200D
Canon EOS Rebel T5
Canon EOS Kiss X70
Canon EOS 7D Mark II
Canon EOS Rebel T6s
Canon EOS 760D
Canon EOS 5DS
Canon EOS 5DS R
Canon EOS 8000D
+ 29 more compatible cameras