Canon
Canon EF70-300mm f/4-5.6L IS USM
📏 70-300mm 💡 f/4-5.6 🔌 Canon EF Mount 🔍 Zoom ⚖️ 1050g 📷 IS 🌧️ Sealed
MSRP
$1,599
📖 Overview
The Canon 70-300mm f/4-5.6L is a professional-grade telephoto zoom lens offering excellent image quality and build. It's well-suited for wildlife and sports photography, delivering sharp images with good contrast and color. It's a step up from consumer-grade telephoto zooms, but it is more expensive.
📸 Browse 208 real-world sample photos taken with this lens by photographers worldwide on SampleShots.
📋 Specifications
| Focal Length | 70-300mm |
|---|---|
| Max Aperture | f/4-5.6 |
| Min Aperture | f/32-45 |
| Lens Type | Zoom |
| Mount | Canon EF |
| AF Motor | Ring USM |
| Image Stabilization | Yes |
| Autofocus | Yes |
| Weather Sealed | Yes |
| Min Focus Distance | 120.0 cm |
| Max Magnification | 0.21x |
| Elements / Groups | 19 elements in 14 groups |
| Aperture Blades | 8 |
| Filter Diameter | 67mm |
| Weight | 1050g |
| Dimensions | 89.0 x 143.0mm |
| Release Year | 2010 |
| MSRP | $1,599 |
🛒 Where to Buy the Canon EF70-300mm f/4-5.6L IS USM
Amazon
Search on Amazon →Adorama
Check Price →B&H Photo
Check Price →KEHUsed Gear
Buy Used →eBay
New & Used →MPBUsed Gear
Buy & Sell Used →Prices are accurate as of the last update. PhotoWorkout earns commissions from qualifying purchases through affiliate links.
🖼️ Sample Photos
Real-world photos taken with the Canon EF70-300mm f/4-5.6L IS USM, sourced from SampleShots.
📷 Compatible Cameras
Native Mount
Canon EOS Rebel T6i
Canon EOS Kiss X8i
Canon EOS 750D
Canon EOS 1200D
Canon EOS Rebel T5
Canon EOS Kiss X70
Canon EOS 7D Mark II
Canon EOS Rebel T6s
Canon EOS 760D
Canon EOS 5DS
Canon EOS 5DS R
Canon EOS 8000D
+ 29 more compatible cameras