Canon
Canon EF20-35mm f/3.5-4.5 USM
📏 20-35mm 💡 f/3.5-4.5 🔌 Canon EF Mount 🔍 Zoom ⚖️ 340g
📖 Overview
The Canon 20-35mm f/3.5-4.5 USM is a compact and lightweight wide-angle zoom lens. It's suitable for landscape and architectural photography, offering a broader field of view than standard kit lenses. It is an older design, so its image quality and autofocus performance are not up to par with modern lenses.
📸 Browse 6 real-world sample photos taken with this lens by photographers worldwide on SampleShots.
📋 Specifications
| Focal Length | 20-35mm |
|---|---|
| Max Aperture | f/3.5-4.5 |
| Min Aperture | f/22-27 |
| Lens Type | Zoom |
| Mount | Canon EF |
| AF Motor | Ring USM |
| Image Stabilization | No |
| Autofocus | Yes |
| Weather Sealed | No |
| Min Focus Distance | 34.0 cm |
| Max Magnification | 0.13x |
| Elements / Groups | 12 elements in 11 groups |
| Aperture Blades | 5 |
| Filter Diameter | 77mm |
| Weight | 340g |
| Dimensions | 83.5 x 68.9mm |
| Release Year | 1993 |
🛒 Where to Buy the Canon EF20-35mm f/3.5-4.5 USM
Amazon
Search on Amazon →Adorama
Check Price →B&H Photo
Check Price →KEHUsed Gear
Buy Used →eBay
New & Used →MPBUsed Gear
Buy & Sell Used →Prices are accurate as of the last update. PhotoWorkout earns commissions from qualifying purchases through affiliate links.
🖼️ Sample Photos
Real-world photos taken with the Canon EF20-35mm f/3.5-4.5 USM, sourced from SampleShots.
📷 Compatible Cameras
Native Mount
Canon EOS Rebel T6i
Canon EOS Kiss X8i
Canon EOS 750D
Canon EOS 1200D
Canon EOS Rebel T5
Canon EOS Kiss X70
Canon EOS 7D Mark II
Canon EOS Rebel T6s
Canon EOS 760D
Canon EOS 5DS
Canon EOS 5DS R
Canon EOS 8000D
+ 29 more compatible cameras