Canon
Canon RF24-240mm f/4-6.3 IS USM
📏 24-240mm 💡 f/4-6.3 🔌 Canon RF Mount 🔍 Zoom ⚖️ 750g 📷 IS
MSRP
$899
📖 Overview
The Canon RF 24-240mm f/4-6.3 IS USM is a superzoom lens for Canon's RF mount, providing a very versatile focal range, as seen in its 541 SampleShots. It is best suited for travel and general photography when convenience is prioritized over top image quality. The variable aperture and image quality are compromised for the wide zoom range.
📸 Browse 566 real-world sample photos taken with this lens by photographers worldwide on SampleShots.
📋 Specifications
| Focal Length | 24-240mm |
|---|---|
| Max Aperture | f/4-6.3 |
| Min Aperture | f/22-38 |
| Lens Type | Zoom |
| Mount | Canon RF |
| AF Motor | Nano USM |
| Image Stabilization | Yes |
| Autofocus | Yes |
| Weather Sealed | No |
| Min Focus Distance | 50.0 cm |
| Max Magnification | 0.26x |
| Elements / Groups | 21 elements in 15 groups |
| Aperture Blades | 7 |
| Filter Diameter | 72mm |
| Weight | 750g |
| Dimensions | 80.4 x 122.5mm |
| Release Year | 2019 |
| MSRP | $899 |
🛒 Where to Buy the Canon RF24-240mm f/4-6.3 IS USM
Amazon
Search on Amazon →Adorama
Check Price →B&H Photo
Check Price →KEHUsed Gear
Buy Used →eBay
New & Used →MPBUsed Gear
Buy & Sell Used →Prices are accurate as of the last update. PhotoWorkout earns commissions from qualifying purchases through affiliate links.
🖼️ Sample Photos
Real-world photos taken with the Canon RF24-240mm f/4-6.3 IS USM, sourced from SampleShots.
📷 Compatible Cameras
Native Mount
Canon EOS R
Canon EOS R6
Canon EOS R5
Canon EOS RP
Canon EOS R10
Canon EOS R5 Mark II
Canon EOS R7
Canon EOS R100
Canon EOS R3
Canon EOS R5 C
Canon EOS R1
Canon EOS R6 III
+ 3 more compatible cameras