Fujifilm
Fujifilm Fujinon GF120mm f/4 R LM OIS WR Macro
📏 120mm 💡 f/4 🔌 Fujifilm G Mount 🎯 Prime ⚖️ 980g 📷 IS 🌧️ Sealed
MSRP
$2,599
📖 Overview
The Fujifilm GF 120mm f/4 is a medium format macro lens, delivering exceptional image quality and sharpness. It's ideal for macro photography, portraiture, and general purpose shooting on Fujifilm's GFX system. It is larger and heavier than comparable lenses for smaller formats.
📸 Browse 7 real-world sample photos taken with this lens by photographers worldwide on SampleShots.
📋 Specifications
| Focal Length | 120mm |
|---|---|
| Max Aperture | f/4 |
| Min Aperture | f/32 |
| Lens Type | Prime |
| Mount | Fujifilm G |
| AF Motor | Linear Motor |
| Image Stabilization | Yes |
| Autofocus | Yes |
| Weather Sealed | Yes |
| Min Focus Distance | 45.0 cm |
| Max Magnification | 0.5x |
| Elements / Groups | 14 elements in 9 groups |
| Aperture Blades | 9 |
| Filter Diameter | 72mm |
| Weight | 980g |
| Dimensions | 89.2 x 152.5mm |
| Release Year | 2017 |
| MSRP | $2,599 |
🛒 Where to Buy the Fujifilm Fujinon GF120mm f/4 R LM OIS WR Macro
Amazon
Search on Amazon →Adorama
Check Price →B&H Photo
Check Price →KEHUsed Gear
Buy Used →eBay
New & Used →MPBUsed Gear
Buy & Sell Used →Prices are accurate as of the last update. PhotoWorkout earns commissions from qualifying purchases through affiliate links.
🖼️ Sample Photos
Real-world photos taken with the Fujifilm Fujinon GF120mm f/4 R LM OIS WR Macro, sourced from SampleShots.