Nikon Corporation
Nikon Corporation 1 NIKKOR VR 10-100mm f/4-5.6
📏 10-100mm 💡 f/4-5.6 🔌 Nikon 1 Mount 🔍 Zoom ⚖️ 298g 📷 IS
MSRP
$549
📖 Overview
The Nikon Corporation 1 NIKKOR VR 10-100mm f/4-5.6 is a versatile zoom lens for Nikon's 1 system mirrorless cameras, covering a wide range of focal lengths. It's suitable for travel and general photography where versatility is needed. Its image quality and maximum aperture are limited.
📸 Browse 8 real-world sample photos taken with this lens by photographers worldwide on SampleShots.
📋 Specifications
| Focal Length | 10-100mm |
|---|---|
| Max Aperture | f/4-5.6 |
| Min Aperture | f/16 |
| Lens Type | Zoom |
| Mount | Nikon 1 |
| AF Motor | Stepping Motor |
| Image Stabilization | Yes |
| Autofocus | Yes |
| Weather Sealed | No |
| Min Focus Distance | 35.0 cm |
| Max Magnification | 0.1x |
| Elements / Groups | 19 elements in 12 groups |
| Aperture Blades | 7 |
| Filter Diameter | 55mm |
| Weight | 298g |
| Dimensions | 55.0 x 77.0mm |
| Release Year | 2013 |
| MSRP | $549 |
🛒 Where to Buy the Nikon Corporation 1 NIKKOR VR 10-100mm f/4-5.6
Amazon
Search on Amazon →Adorama
Check Price →B&H Photo
Check Price →KEHUsed Gear
Buy Used →eBay
New & Used →MPBUsed Gear
Buy & Sell Used →Prices are accurate as of the last update. PhotoWorkout earns commissions from qualifying purchases through affiliate links.
🖼️ Sample Photos
Real-world photos taken with the Nikon Corporation 1 NIKKOR VR 10-100mm f/4-5.6, sourced from SampleShots.