Sony
Sony SAMYANG AF 85mm f/1.4
📏 85mm 💡 f/1.4 🔌 Sony E Mount 🎯 Prime ⚖️ 568g 🌧️ Sealed
MSRP
$699
📖 Overview
The Sony SAMYANG AF 85mm f/1.4 is a fast prime lens, that offers great value for its price. It's ideal for portrait photography, and excels at creating shallow depth of field. Its autofocus is not as quick or quiet as some of the more expensive options.
📸 Browse 20 real-world sample photos taken with this lens by photographers worldwide on SampleShots.
📋 Specifications
| Focal Length | 85mm |
|---|---|
| Max Aperture | f/1.4 |
| Min Aperture | f/16 |
| Lens Type | Prime |
| Mount | Sony E |
| AF Motor | Ultrasonic Dual Linear |
| Image Stabilization | No |
| Autofocus | Yes |
| Weather Sealed | Yes |
| Min Focus Distance | 90.0 cm |
| Max Magnification | 0.11x |
| Elements / Groups | 11 elements in 8 groups |
| Aperture Blades | 9 |
| Filter Diameter | 77mm |
| Weight | 568g |
| Dimensions | 88.0 x 99.5mm |
| MSRP | $699 |
🛒 Where to Buy the Sony SAMYANG AF 85mm f/1.4
Amazon
Search on Amazon →Adorama
Check Price →B&H Photo
Check Price →KEHUsed Gear
Buy Used →eBay
New & Used →MPBUsed Gear
Buy & Sell Used →Prices are accurate as of the last update. PhotoWorkout earns commissions from qualifying purchases through affiliate links.
🖼️ Sample Photos
Real-world photos taken with the Sony SAMYANG AF 85mm f/1.4, sourced from SampleShots.
📷 Compatible Cameras
Native Mount
Sony Alpha a6000
Sony Alpha 7 II
Sony a6700
Sony A7C II
Sony Alpha a5100
Sony Alpha 7S
Sony A7CR
Sony Alpha SLT-A77 II
Sony ZV-E10 II
Sony FX3
Sony A1 II
Sony A9 III
+ 23 more compatible cameras