Tamron
Tamron 16-300mm F/3.5-6.3 Di II VC PZD B016
📖 Overview
The Tamron 16-300mm F/3.5-6.3 Di II VC PZD B016 is a superzoom lens designed for APS-C cameras, offering an incredibly wide focal range in a single package. It is ideal for travel and situations where carrying multiple lenses is impractical, covering everything from wide-angle landscapes to distant wildlife. However, image quality suffers at the extreme ends of the zoom range.
📸 Browse 177 real-world sample photos taken with this lens by photographers worldwide on SampleShots.
📋 Specifications
| Focal Length | 16-300mm |
|---|---|
| Max Aperture | f/3.5-6.3 |
| Min Aperture | f/22-40 |
| Lens Type | Zoom |
| Mount | Canon EF-S, Nikon F (DX), Sony A-mount |
| AF Motor | Piezo Drive (PZD) |
| Image Stabilization | Yes |
| Autofocus | Yes |
| Weather Sealed | No |
| Min Focus Distance | 39.0 cm |
| Max Magnification | 0.33x |
| Elements / Groups | 16 elements in 12 groups |
| Aperture Blades | 7 |
| Filter Diameter | 67mm |
| Weight | 540g |
| Dimensions | 75.0 x 99.5mm |
| Release Year | 2014 |
| MSRP | $629 |
🛒 Where to Buy the Tamron 16-300mm F/3.5-6.3 Di II VC PZD B016
Prices are accurate as of the last update. PhotoWorkout earns commissions from qualifying purchases through affiliate links.
🖼️ Sample Photos
Real-world photos taken with the Tamron 16-300mm F/3.5-6.3 Di II VC PZD B016, sourced from SampleShots.
📷 Compatible Cameras
Native Mount
Canon EOS Rebel T6i
Canon EOS Kiss X8i
Canon EOS 750D
Canon EOS 1200D
Canon EOS Rebel T5
Canon EOS Kiss X70
Canon EOS 7D Mark II
Canon EOS Rebel T6s
Canon EOS 760D
Canon EOS 5DS
Canon EOS 5DS R
Canon EOS 8000D
+ 29 more compatible cameras