Tamron
Tamron AF 18-270mm f/3.5-6.3 Di II VC LD Aspherical [IF] Macro
📖 Overview
The Tamron 18-270mm f/3.5-6.3 Di II VC LD Aspherical [IF] Macro is a superzoom lens designed for crop-sensor DSLRs, offering an extremely wide focal range. It's a convenient all-in-one option for travel photography, eliminating the need to switch lenses frequently. Image quality is sacrificed for the convenience of such a wide zoom range, so it's not ideal for critical work.
📸 Browse 12 real-world sample photos taken with this lens by photographers worldwide on SampleShots.
📋 Specifications
| Focal Length | 18-270mm |
|---|---|
| Max Aperture | f/3.5-6.3 |
| Min Aperture | f/22-40 |
| Lens Type | Zoom |
| Mount | Canon EF-S |
| Image Stabilization | Yes |
| Autofocus | Yes |
| Weather Sealed | No |
| Min Focus Distance | 49.0 cm |
| Max Magnification | 0.29x |
| Elements / Groups | 18 elements in 13 groups |
| Aperture Blades | 7 |
| Filter Diameter | 72mm |
| Weight | 550g |
| Dimensions | 79.6 x 101.0mm |
| Release Year | 2008 |
| MSRP | $629 |
🛒 Where to Buy the Tamron AF 18-270mm f/3.5-6.3 Di II VC LD Aspherical [IF] Macro
Prices are accurate as of the last update. PhotoWorkout earns commissions from qualifying purchases through affiliate links.
🖼️ Sample Photos
Real-world photos taken with the Tamron AF 18-270mm f/3.5-6.3 Di II VC LD Aspherical [IF] Macro, sourced from SampleShots.
📷 Compatible Cameras
Native Mount
Canon EOS Rebel T6i
Canon EOS Kiss X8i
Canon EOS 750D
Canon EOS 1200D
Canon EOS Rebel T5
Canon EOS Kiss X70
Canon EOS 7D Mark II
Canon EOS Rebel T6s
Canon EOS 760D
Canon EOS 5DS
Canon EOS 5DS R
Canon EOS 8000D
+ 29 more compatible cameras