Tamron
Tamron SP 150-600mm F/5-6.3 Di VC USD A011
📏 150-600mm 💡 f/5-6.3 🔌 Canon EF, Nikon F, Sony A Mount 🔍 Zoom ⚖️ 1951g 📷 IS 🌧️ Sealed
MSRP
$1,069
📖 Overview
The Tamron 150-600mm is a super-telephoto zoom lens designed for capturing distant subjects like wildlife and sports. Its long reach allows you to get close to the action, while its vibration compensation helps to stabilize images. It is a large and heavy lens, but it provides exceptional reach at a relatively affordable price.
📸 Browse 205 real-world sample photos taken with this lens by photographers worldwide on SampleShots.
📋 Specifications
| Focal Length | 150-600mm |
|---|---|
| Max Aperture | f/5-6.3 |
| Min Aperture | f/32-40 |
| Lens Type | Zoom |
| Mount | Canon EF, Nikon F, Sony A |
| AF Motor | USD |
| Image Stabilization | Yes |
| Autofocus | Yes |
| Weather Sealed | Yes |
| Min Focus Distance | 270.0 cm |
| Max Magnification | 0.2x |
| Elements / Groups | 20 elements in 13 groups |
| Aperture Blades | 9 |
| Filter Diameter | 95mm |
| Weight | 1951g |
| Dimensions | 105.6 x 257.8mm |
| Release Year | 2013 |
| MSRP | $1,069 |
🛒 Where to Buy the Tamron SP 150-600mm F/5-6.3 Di VC USD A011
Amazon
Search on Amazon →Adorama
Check Price →B&H Photo
Check Price →KEHUsed Gear
Buy Used →eBay
New & Used →MPBUsed Gear
Buy & Sell Used →Prices are accurate as of the last update. PhotoWorkout earns commissions from qualifying purchases through affiliate links.
🖼️ Sample Photos
Real-world photos taken with the Tamron SP 150-600mm F/5-6.3 Di VC USD A011, sourced from SampleShots.
📷 Compatible Cameras
Native Mount
Nikon D750
Nikon D3300
Nikon D810
Nikon D4s
Minolta CLE
Minolta X-700
Minolta SR-T 101
Minolta TC-1
Minolta XE-5
Minolta X-370
Minolta Autocord
Minolta Dynax 303si
+ 55 more compatible cameras