Sony
Sony a7R IV
📅 2019 📷 62.5 MP 🔲 35.7 x 23.8 mm ⚖️ 665 g 🎬 3840x2160 (30p/25p/24p)
📖 Overview
The Sony a7R IV is a high-resolution full-frame mirrorless camera that stunned the market in 2019 with its 62.5-megapixel sensor. With 4773 sample photos on SampleShots, it's geared towards professionals requiring maximum detail and resolution. Its high megapixel count can lead to larger file sizes and increased processing demands.
📸 Browse 4,893 real-world sample photos taken with this camera by photographers worldwide on SampleShots.
📋 Specifications
| Release Year | 2019 |
|---|---|
| Resolution | 62.5 Megapixels |
| Sensor Size | 35.7 x 23.8 mm |
| Sensor Type | CMOS |
| Max Image Resolution | 9504 x 6336 |
| ISO Range | Auto, 100-32000 (expandable to 50-102400) |
| Max Video Resolution | 3840x2160 (30p/25p/24p) |
| Weight | 665 g |
| Dimensions | 128.9 x 96.4 x 77.5 mm |
| Special Features | The Sony a7R IV's standout feature was its unprecedented 62.5-megapixel full-frame sensor in 2019. |
Last updated: March 22, 2026
🖼️ Sample Photos
Real-world photos taken with the Sony a7R IV, sourced from SampleShots.
🛒 Where to Buy the Sony a7R IV
AmazonBest Price
$2,798Body Only →Adorama
Check Price →B&H Photo
Check Price →KEHUsed Gear
Buy Used →eBay
New & Used →MPBUsed Gear
Buy & Sell Used →Prices are accurate as of the last update. PhotoWorkout earns commissions from qualifying purchases through affiliate links.