Canon
Canon EF50mm f/1.8 STM
📏 50mm 💡 f/1.8 🔌 Canon EF Mount 🎯 Prime ⚖️ 160g
MSRP
$125
📖 Overview
The Canon EF 50mm f/1.8 STM is a classic 'nifty fifty' prime lens, praised for its fast aperture and affordability, visible in its 565 SampleShots. It's excellent for portraits and low-light photography, offering a shallow depth of field. Build quality is basic, but the image quality is surprisingly good for the price.
📸 Browse 578 real-world sample photos taken with this lens by photographers worldwide on SampleShots.
📋 Specifications
| Focal Length | 50mm |
|---|---|
| Max Aperture | f/1.8 |
| Min Aperture | f/22 |
| Lens Type | Prime |
| Mount | Canon EF |
| AF Motor | STM |
| Image Stabilization | No |
| Autofocus | Yes |
| Weather Sealed | No |
| Min Focus Distance | 35.0 cm |
| Max Magnification | 0.21x |
| Elements / Groups | 6 elements in 5 groups |
| Aperture Blades | 7 |
| Filter Diameter | 49mm |
| Weight | 160g |
| Dimensions | 69.2 x 39.3mm |
| Release Year | 2015 |
| MSRP | $125 |
🛒 Where to Buy the Canon EF50mm f/1.8 STM
Amazon
Search on Amazon →Adorama
Check Price →B&H Photo
Check Price →KEHUsed Gear
Buy Used →eBay
New & Used →MPBUsed Gear
Buy & Sell Used →Prices are accurate as of the last update. PhotoWorkout earns commissions from qualifying purchases through affiliate links.
🖼️ Sample Photos
Real-world photos taken with the Canon EF50mm f/1.8 STM, sourced from SampleShots.
📷 Compatible Cameras
Native Mount
Canon EOS Rebel T6i
Canon EOS Kiss X8i
Canon EOS 750D
Canon EOS 1200D
Canon EOS Rebel T5
Canon EOS Kiss X70
Canon EOS 7D Mark II
Canon EOS Rebel T6s
Canon EOS 760D
Canon EOS 5DS
Canon EOS 5DS R
Canon EOS 8000D
+ 29 more compatible cameras