Pentax
Pentax K-3 Mark III
📅 2021 📷 26.78 MP 🔲 23.3 x 15.5 mm ⚖️ 820 g 🎬 3840x2160 (30p/β24p)
📖 Overview
The Pentax K-3 Mark III is a high-end APS-C DSLR with an exceptionally high ISO range and 1301 sample photos on SampleShots. It's targeted at experienced photographers who appreciate Pentax's ergonomics and build quality. It lacks the video prowess of its competitors.
📸 Browse 1,326 real-world sample photos taken with this camera by photographers worldwide on SampleShots.
📋 Specifications
| Release Year | 2021 |
|---|---|
| Resolution | 26.78 Megapixels |
| Sensor Size | 23.3 x 15.5 mm |
| Sensor Type | CMOS |
| Max Image Resolution | 6192 x 4128 |
| ISO Range | Auto (100-1600000) |
| Max Video Resolution | 3840x2160 (30p/β24p) |
| Weight | 820 g |
| Dimensions | 134.5 x 103.5 x 73.5 mm |
| Special Features | The Pentax K-3 Mark III's standout feature was its exceptionally high ISO range up to 1,600,000. |
Last updated: March 22, 2026
🖼️ Sample Photos
Real-world photos taken with the Pentax K-3 Mark III, sourced from SampleShots.
🛒 Where to Buy the Pentax K-3 Mark III
AmazonBest Price
$2,447Body Only →Adorama
Check Price →B&H Photo
Check Price →KEHUsed Gear
Buy Used →eBay
New & Used →MPBUsed Gear
Buy & Sell Used →Prices are accurate as of the last update. PhotoWorkout earns commissions from qualifying purchases through affiliate links.