Pentax
Pentax K-1 Mark II
📅 2018 📷 36.77 MP 🔲 35.9 x 24 mm ⚖️ 1010 g 🎬 1920x1080 (60i/50i/30p/25p/24p)
📖 Overview
The Pentax K-1 Mark II is a full-frame DSLR with Pixel Shift Resolution II for enhanced detail. With 452 sample photos on SampleShots, it's a good choice for landscape and studio photographers who prioritize image quality and resolution. Its video capabilities are limited.
📸 Browse 460 real-world sample photos taken with this camera by photographers worldwide on SampleShots.
📋 Specifications
| Release Year | 2018 |
|---|---|
| Resolution | 36.77 Megapixels |
| Sensor Size | 35.9 x 24 mm |
| Sensor Type | CMOS |
| Max Image Resolution | 7360 x 4912 |
| ISO Range | Auto, 100-819200 |
| Max Video Resolution | 1920x1080 (60i/50i/30p/25p/24p) |
| Weight | 1010 g |
| Dimensions | 136.5 x 110 x 85.5 mm |
| Special Features | Pixel Shift Resolution II technology for enhanced detail and color accuracy. |
Last updated: 3 weeks ago
🖼️ Sample Photos
Real-world photos taken with the Pentax K-1 Mark II, sourced from SampleShots.
🛒 Where to Buy the Pentax K-1 Mark II
Amazon
Search on Amazon →Adorama
Check Price →B&H Photo
Check Price →KEHUsed Gear
Buy Used →eBay
New & Used →MPBUsed Gear
Buy & Sell Used →Prices are accurate as of the last update. PhotoWorkout earns commissions from qualifying purchases through affiliate links.