Tamron
Tamron 150-500mm f/5-6.7 Di III VC VXD A057Z
📏 150-500mm 💡 f/5-6.7 🔌 Nikon Z Mount 🔍 Zoom ⚖️ 1720g 📷 IS
MSRP
$1,199
📖 Overview
The Tamron 150-500mm f/5-6.7 Di III VC VXD is a super-telephoto zoom lens designed for mirrorless cameras, offering a huge reach in a relatively compact package. It's ideal for wildlife and bird photography, bringing distant subjects into clear view. While offering great reach, the variable aperture can be limiting in low light.
📸 Browse 10 real-world sample photos taken with this lens by photographers worldwide on SampleShots.
📋 Specifications
| Focal Length | 150-500mm |
|---|---|
| Max Aperture | f/5-6.7 |
| Min Aperture | f/22-32 |
| Lens Type | Zoom |
| Mount | Nikon Z |
| AF Motor | VXD |
| Image Stabilization | Yes |
| Autofocus | Yes |
| Weather Sealed | No |
| Min Focus Distance | 60.0 cm |
| Max Magnification | 0.32x |
| Elements / Groups | 25 elements in 16 groups |
| Aperture Blades | 7 |
| Filter Diameter | 82mm |
| Weight | 1720g |
| Dimensions | 93.0 x 212.3mm |
| MSRP | $1,199 |
🛒 Where to Buy the Tamron 150-500mm f/5-6.7 Di III VC VXD A057Z
Amazon
Search on Amazon →Adorama
Check Price →B&H Photo
Check Price →KEHUsed Gear
Buy Used →eBay
New & Used →MPBUsed Gear
Buy & Sell Used →Prices are accurate as of the last update. PhotoWorkout earns commissions from qualifying purchases through affiliate links.
🖼️ Sample Photos
Real-world photos taken with the Tamron 150-500mm f/5-6.7 Di III VC VXD A057Z, sourced from SampleShots.
📷 Compatible Cameras
Native Mount
Nikon Z6
Nikon Z5
Nikon Z6 II
Nikon Z6III
Nikon Z8
Nikon Zf
Nikon Z7 II
Nikon Z7
Nikon Z5 II
Nikon Z50 II
Nikon Z50
Nikon ZR
+ 3 more compatible cameras