Sony
Sony a7C
📅 2020 📷 25.3 MP 🔲 35.6 x 23.8 mm ⚖️ 509 g 🎬 3840x2160 (30p/25p/24p)
📖 Overview
The Sony a7C is a very compact full-frame mirrorless camera with impressive autofocus. With 7471 sample photos, it's ideal for travel photographers and vloggers who want a lightweight and capable camera. While compact, it doesn't compromise on image quality.
📸 Browse 7,661 real-world sample photos taken with this camera by photographers worldwide on SampleShots.
📋 Specifications
| Release Year | 2020 |
|---|---|
| Resolution | 25.3 Megapixels |
| Sensor Size | 35.6 x 23.8 mm |
| Sensor Type | CMOS |
| Max Image Resolution | 6000 x 4000 |
| ISO Range | Auto, 100-51200 (extends to 50-204800) |
| Max Video Resolution | 3840x2160 (30p/25p/24p) |
| Weight | 509 g |
| Dimensions | 124 x 71.1 x 59.7 mm |
| Special Features | Compact full-frame mirrorless design with advanced autofocus capabilities in a lightweight body. |
Last updated: March 22, 2026
🖼️ Sample Photos
Real-world photos taken with the Sony a7C, sourced from SampleShots.
🛒 Where to Buy the Sony a7C
AmazonBest Price
$2,598Kit (28-60mm f4-5.6 lens black ilce-7cm2l/b b) →Adorama
Check Price →B&H Photo
Check Price →KEHUsed Gear
Buy Used →eBay
New & Used →MPBUsed Gear
Buy & Sell Used →Prices are accurate as of the last update. PhotoWorkout earns commissions from qualifying purchases through affiliate links.