Sony
Sony FE PZ 16-35mm f/4 G
📏 16-35mm 💡 f/4 🔌 Sony E Mount 🔍 Zoom ⚖️ 353g 🌧️ Sealed
📖 Overview
The Sony FE PZ 16-35mm f/4 G is a compact and lightweight wide-angle power zoom lens. It's a good choice for vlogging and landscape photography, but its f/4 aperture may not be ideal for low-light situations.
📸 Browse 12 real-world sample photos taken with this lens by photographers worldwide on SampleShots.
📋 Specifications
| Focal Length | 16-35mm |
|---|---|
| Max Aperture | f/4 |
| Min Aperture | f/22 |
| Lens Type | Zoom |
| Mount | Sony E |
| AF Motor | XD Linear Motor |
| Image Stabilization | No |
| Autofocus | Yes |
| Weather Sealed | Yes |
| Min Focus Distance | 24.0 cm |
| Max Magnification | 0.23x |
| Elements / Groups | 13 elements in 12 groups |
| Aperture Blades | 7 |
| Filter Diameter | 72mm |
| Weight | 353g |
| Dimensions | 80.5 x 88.1mm |
🛒 Where to Buy the Sony FE PZ 16-35mm f/4 G
Amazon
Search on Amazon →Adorama
Check Price →B&H Photo
Check Price →KEHUsed Gear
Buy Used →eBay
New & Used →MPBUsed Gear
Buy & Sell Used →Prices are accurate as of the last update. PhotoWorkout earns commissions from qualifying purchases through affiliate links.
🖼️ Sample Photos
Real-world photos taken with the Sony FE PZ 16-35mm f/4 G, sourced from SampleShots.
📷 Compatible Cameras
Native Mount
Sony Alpha a6000
Sony Alpha 7 II
Sony a6700
Sony A7C II
Sony Alpha a5100
Sony Alpha 7S
Sony A7CR
Sony Alpha SLT-A77 II
Sony ZV-E10 II
Sony FX3
Sony A1 II
Sony A9 III
+ 23 more compatible cameras