Sony
Sony FE 28-70mm f/2 GM
📏 28-70mm 💡 f/2 🔌 Sony E Mount 🔍 Zoom ⚖️ 918g 🌧️ Sealed
MSRP
$2,899
📖 Overview
The Sony FE 28-70mm f/2 is a zoom lens, notable for its fast f/2 aperture throughout the zoom range. It's best suited for general purpose photography where low-light performance is desired. It's a bit large and heavy for a standard zoom.
📸 Browse 12 real-world sample photos taken with this lens by photographers worldwide on SampleShots.
📋 Specifications
| Focal Length | 28-70mm |
|---|---|
| Max Aperture | f/2 |
| Min Aperture | f/22 |
| Lens Type | Zoom |
| Mount | Sony E |
| AF Motor | Quad XD Linear |
| Image Stabilization | No |
| Autofocus | Yes |
| Weather Sealed | Yes |
| Min Focus Distance | 38.0 cm |
| Max Magnification | 0.23x |
| Elements / Groups | 20 elements in 14 groups |
| Aperture Blades | 11 |
| Filter Diameter | 86mm |
| Weight | 918g |
| Dimensions | 92.9 x 140.0mm |
| Release Year | 2024 |
| MSRP | $2,899 |
🛒 Where to Buy the Sony FE 28-70mm f/2 GM
Amazon
Search on Amazon →Adorama
Check Price →B&H Photo
Check Price →KEHUsed Gear
Buy Used →eBay
New & Used →MPBUsed Gear
Buy & Sell Used →Prices are accurate as of the last update. PhotoWorkout earns commissions from qualifying purchases through affiliate links.
🖼️ Sample Photos
Real-world photos taken with the Sony FE 28-70mm f/2 GM, sourced from SampleShots.
📷 Compatible Cameras
Native Mount
Sony Alpha a6000
Sony Alpha 7 II
Sony a6700
Sony A7C II
Sony Alpha a5100
Sony Alpha 7S
Sony A7CR
Sony Alpha SLT-A77 II
Sony ZV-E10 II
Sony FX3
Sony A1 II
Sony A9 III
+ 23 more compatible cameras