Sony
Sony FE 50mm f/2.8 Macro
📏 50mm 💡 f/2.8 🔌 Sony E Mount 🎯 Prime ⚖️ 236g 🌧️ Sealed
MSRP
$498
📖 Overview
The Sony FE 50mm f/2.8 Macro is a standard prime lens that also offers macro capabilities. It's suitable for close-up photography, portraits, and everyday shooting, providing a 1:1 magnification ratio. Its autofocus can be slow.
📸 Browse 30 real-world sample photos taken with this lens by photographers worldwide on SampleShots.
📋 Specifications
| Focal Length | 50mm |
|---|---|
| Max Aperture | f/2.8 |
| Min Aperture | f/16 |
| Lens Type | Prime |
| Mount | Sony E |
| AF Motor | Stepping Motor |
| Image Stabilization | No |
| Autofocus | Yes |
| Weather Sealed | Yes |
| Min Focus Distance | 16.0 cm |
| Max Magnification | 1.0x |
| Elements / Groups | 8 elements in 7 groups |
| Aperture Blades | 7 |
| Filter Diameter | 55mm |
| Weight | 236g |
| Dimensions | 71.0 x 71.0mm |
| Release Year | 2016 |
| MSRP | $498 |
🛒 Where to Buy the Sony FE 50mm f/2.8 Macro
Amazon
Search on Amazon →Adorama
Check Price →B&H Photo
Check Price →KEHUsed Gear
Buy Used →eBay
New & Used →MPBUsed Gear
Buy & Sell Used →Prices are accurate as of the last update. PhotoWorkout earns commissions from qualifying purchases through affiliate links.
🖼️ Sample Photos
Real-world photos taken with the Sony FE 50mm f/2.8 Macro, sourced from SampleShots.
📷 Compatible Cameras
Native Mount
Sony Alpha a6000
Sony Alpha 7 II
Sony a6700
Sony A7C II
Sony Alpha a5100
Sony Alpha 7S
Sony A7CR
Sony Alpha SLT-A77 II
Sony ZV-E10 II
Sony FX3
Sony A1 II
Sony A9 III
+ 23 more compatible cameras